کلینیک دکتر پرنیان بهرسی

تهران، شریعتی، روبروی خیابان دولت ، کوچه میرزاتاراج (سیروس)، پلاک ۳، طبقه دوم

خدمات کلینیک فیزیوتراپی دکتر میربهرسی


فیزیوتراپی دوران بارداری و زایمان

در دوران بارداری بدلیل تغییرات هورمونی و بزرگ و سنگین شدن شکم مادر، فشار زیادی به عضلات کف لگن وارد میشود. از سوی دیگر زایمان، چه سزارین و چه زایمان طبیعی، هر دو میتوانند عوارضی در ناحیه کف لگن ایجاد کنند. بنابراین مادر ممکن است در طول دوران بارداری با پس از زایمان، به یک سری مشکلات دچار شود. از جمله: کمردرد، درد دنبالچه، درد کشاله ران، درد مقعد، یبوست و دفع سخت،شقاق یا فیشر و همورویید. با فیزیوتراپی کف لگن قبل از بارداری، در طول دوران بارداری و پس از زایمان، میتوان این عوارض را پیشگیری و یا درمان کرد.

فیزیوتراپی یبوست

اختلالات کف لگن میتواند انواع مختلفی از یبوست و اختلالات دفع را ایجاد کند. علائم مختلف اختلالات دفع و یبوست شامل مدفوع سفت، نیاز به زور زدن، نداشتن احساس دفع، تنگی مقعد و عدم شل شدن مقعد حین دفع و نیاز به استفاده از دست و یا ملین برای کمک به دفع میباشند. با استفاده از فیزیوتراپی کف لگن میتوان همه انواع یبوست ها را بطور کامل درمان کرد.

فیزیوتراپی بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری به ریزش بی اختیار حتی چند قطره ادرار گفته میشود که در هر سنی و هر فردی میتواند اتفاق بیافتد. بی اختیاری ادرار انواع مختلفی دارد برای مثال ریزش چند قطره ادرار حین سرفه، عطسه و یا خنده شدید، ریزش ادرار قبل از رسیدن به دستشویی و یا ترکیبی از این علایم. خوشبختانه فیزیوتراپی کف لگن و بیوفیدبک میتواند همه انواع بی اختیاری ادراری را بطور کامل درمان کند.

فیزیوتراپی در رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس)

اختلالات کف لگن مبتواند برخی از مشکلات جنسی را ایجاد کند که شایعیترین آنها، واژینیسموس یا درد حین رابطه جنسی میباشد. واژینیسموس به حالتی گفته میشود که عضلات واژن حین رابطه جنسی بطور غیر ارادی سفت و منقبض میشوند و رابطه جنسی را سخت و دردناک میکند. خوشبختانه با استفاده از فیریوتراپی کف لگن و بیوفیدبک، میتوان واژینیسموس را بطور کامل و قطعی درمان کرد.

فیزیوتراپی در بی اختیاری روده (بی اختیاری گاز یا مدفوع)

بی اختیاری مقعدی به حالتی گفته میشود که کنترل گاز روده یا مدفوع برای فرد سخت شود و گاها بی اختیار دفع شود. بی اختیاری مقعدی نشان میدهد که عضلات کف لگن ضغیف و بی کفایت شده اند. علت بی اختیاری روده، یبوست مزمن و زور زدنهای زیاد، زایمان سخت، آسیب نخاع و یا آسیب عصب به دنبال جراحی میتواند باشد. فیزیوتراپی کف لگن و بیوفیدبک، میتواند عضلات کف لگن را تقویت کند و بی اختیاری مقعد را درمان کند.

فیزیوتراپی درد مقعد، واژن و دنبالچه

اسپاسم و سفتی عضلات کف لگن میتواند باعث بروز درد و سوزش مقعد حین نشستن، و یا حین دفع مدفوع شود. بطوریکه ممکن است فرد تا چندین ساعت بعد از دفع مدفوع نیز همچنان درد را حس کند. همچنین سفتی عضلات کف لگن میتواند منجر به درد و سوزش واژن، درد دنبالچه و درد لگن حین نشستن را بشود. با استفاده از فیزیوتراپی لگن و بیوفیدبک میتوان این دردها را بطور کامل درمان کرد.

فیزیوتراپی در افتادگی رحم، مثانه و روده

افتادگی احشا لگن مانند رحم، روده و مثانه به دلایل مختلف میتواند ایجاد شود. از جمله دلایل اصلی آن زایمانهای سخت، بارداریهای متعدد و یبوست یا اسهال مزمن همراه با زور زدن های شدید میباشد. یکی از درمان های مفید برای افتادگی های رحم و مثانه و روده، فیزیوتراپی کف لگن و بیوفیدبک میباشد. افتادگیهای با شدت خفیف تا متوسط را میتوان با فیزیوتراپی کف لگن درمان کرد.

فیزیوتراپی در شقاق مقعد

یکی از شایعترین عوارض یبوست مزمن و یا دفع سخت، ایجاد شقاق یا فیشر مقعدی میباشد که باعث خونریزی یا درد شدید مقعد و دفع دردناک و سخت میشود. اسپاسم عضلات کف لگن و شل نشدن مقعد (تنگی مقعد) علت اصلی بسیاری از یبوستها است که به مرور منجر به بروز شقاق، مزمن شدن زخم یا عود مجدد شقاق میشود. فیزیوتراپی کف لگن و بیوفیدبک، روشی است که بطور قطعی تنگی مقعد و شقاق را درمان میکند و مانع از عود مجدد شقاق در آینده میشود.